Resmi tatil 15 Temmuz günü Türkiye’de ne oldu? Darbe...

Resmi tatil 15 Temmuz günü Türkiye'de ne oldu? Darbe teşebbüsü

Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askeri darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askeri darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti. 

25 Ekim 2016 - 22:45 - Güncelleme: 02 Aralık 2016 - 15:20

"15 Temmuz" Türkiye'de Yaşanan Darbe Girişimi neden resmi tatil oldu 

Türkiye'de TSK bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askeri darbe girişimi olayıdır. 

Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti. 

15 Temmuz Demokrasi Bayramı ilan edildi! 2016 Türkiye askerî darbe girişimi ya da darbecilerin verdiği adıyla Yurtta Sulh Harekâtı, 15 - 16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkedesıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı.

Başkent Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk televizyonunda FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

Ankara’nın Kazan İlçesi’nin adı "Kahramankazan" olurken , "15 Temmuz" "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" ilan edildi.

Ulusal gün, 15 Temmuz 2016 Cuma günü akşamı, darbe girişimi Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi

25 Ekim 2016 Salı günü, Meclis Genel Kurulu'nda, Ankara'nın Kazan ilçesinin adının "Kahramankazan" olarak değiştirilmesi ve 15 Temmuz'un resmî tatil olarak ilan edilmesine ilişkin kanun teklifi kabul edildi.

Genel Kurul'da, Kazan İlçesinin Adının Kahramankazan Olarak Değiştirilmesine ve Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Genel Kurul'da teklifin ikinci maddesi üzerinde verilen önerge de kabul edildi. Kabul edilen önergeye göre "Demokrasi ve Özgürlükler Günü" ibaresi “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak değiştirildi.

Bundan böyle "15 Temmuz" günü,,Türkiye'de "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" tatili olarak resmî tatil olmuştur..

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..