Marka tescil, isim tescili, logo tescili, slogan tescili istanbul patent ofisleri
 
 
Reklam Sponsorlar

  
 
[Yeni Kayıt] [Şifremi Hatırlat]
 
   
Eklenen Son 10 Firma | Konya kiralık stüdyo daireler 1+1 studio evler | Makromarket Beyşehir Konya | Makromarket Mevlana Konya | Makromarket Yaka Meram Kültür Konya | Makro Market Karkent Konya | Makromarket Ögretmen Evleri Konya | Makromarket Aydınlık Konya | Makromarket Kadınhanı Konya | Makromarket Fatih Işıklar Konya | Makro Market Binkonut Konya
  ANA SAYFA
  KONYA ACİL INDEX
  HZ. MEVLANA
  KONYA ve KÜLTÜRÜ
  ÖNEMLİ TELEFONLAR
  İLETİŞİM
  KONYA'DA YAŞAM
  KONYA SEKTÖRLER
  FİRMA EKLEME
  SAĞLIK HABER
  KONYA YEMEKLERİ
  KONYA INDEX REKLAM
  RESMİ KURUMLAR
  GTA Vice City Oyunu
  BERAT GECESİ
  Emniyet Müdürlüğü


  ALAADDİN CAMİİ  
 
 

Camii, Konya Selçuklu devri eserlerinin en eskisi olup, Alaaddin Tepesi üzerinde inşa edilmiştir. Selçuklu Sultanı Rüknettin Mesut I. (1116-1156) zamanında yapımına başlanmış ve Alaaddin Keykubat I. zamanında da (1221) tamamlanmıştır.

 
 
 
  SELÇUKLU KÖŞKÜ  
 
 

Sultan Kılıç Arslan II. (1156-1192) devrinde yapılmış ve Sultan Alaaddin Keykubat I. zamanında onarılıp genişletilmiştir. Diğer bir adı da Alaaddin Köşkü'dür. İki katlı olarak inşa edilen köşkün duvarları çini motiflerle süslenmiştir.

 
 
 
  SAHİP - ATA KÜLLİYESİ  
 
  Anadolu Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata Fahrettin tarafından 1258-1283 yılları arasında yaptırılmıştır. Mimarı Abdullah Kellük'tür. Külliye, Türbe, Hankah ve Hamamdan ibarettir.  
 
 
  SIRÇALI MEDRESE  
 
  Açık avlulu Medrese tipindendir. Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhusrev II. zamanında Fıkıh ilmi okutulmak için 1242 yılında Emir Muhlis Bedrettin tarafından yapılmıştır.  
 
 
  KARATAY MEDRESESİ  
 
  Medrese, Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus II. devrinde Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yapılmıştır. Medresede Hadis - Tefsir - Usul - Furu gibi ilimler okutulmuştur.  
 
 
  ŞERAFETTİN CAMİİ  
 
  Camiinin ilk banisi XIII. Yüzyılda Şeyh Şerafettin'dir. Daha sonraları 1444 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey II. tarafından onarılmıştır. Zamanla harap olan camii, 1636 yılında Konya'lı Mehmet Çavuşoğlu Memi Bey tarafından yıktırılarak yeniden yapılmıştır.  
 
 
  HASBEY DAR'ÜL - HUFFAZI  
 
  Karamanoğulları devri eserlerinden olan Hasbey Dar'ül Huffazı 1241 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından hafızlar evi olarak yaptırılmıştır.  
 
 
  İNCE MİNARE (DARÜL HADİS)  
 
  Medrese, Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus II devrinde birçok hayır işleri yaptırmış olan Hüseyin oğlu Fahrettin Ali tarafından Hadis ilmi okutturulmak için 1258-1279 yılında yaptırılmıştır. Mimarı Abdullah oğlu Kelüktür.  
 
 
  AZİZİYE CAMİİ  
 
  Camii ilk defa 1671-1676 yıllarında Osmanlı Padişahı Sultan Mehmet IV'in Muhasibi Damat Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1876 yılında çıkan bir yangında camii yanmış, vakfın geliri ve Sultan Abdülaziz'in yardımları ile 1891 yılında yeniden inşa ettirilmiştir.  
 
 
  SELİMİYE CAMİİ  
 
  Mevlana Türbesi yanındadır. Sultan Selim II. Şehzadeliği ve Konya Valiliği sırasında 1558'de yaptırılmaya başlanmış ve 1587'de bitmiştir. Klasik Osmanlı mimarisinin Konya'daki en güzel örneklerinden bir tanesidir.  
 
 
  YUSUF AĞA KİTAPLIĞI  
 
  Selimiye Camiinin batı yönüne bitişiktir. 1795 yılında Kethüda Yusuf Ağa tarafından yaptırılmıştır.  
 
 
  KONYA FUARI  
 
  Alaaddin Tepesi'nin kuzeydoğu yönündedir. Konya'da üretilen malların sergilendiği standlar yer alır. Ayrıca fuar alanında çeşitli havuzlar, çay bahçeleri, restoranlar ve lunapark bulunmaktadır. 100.000 m2'lik alana yerleştirilmiştir.
 
 
 


 
   
 
 
 
Konya Firma Rehberi Firmaları Şirketleri Tanıtım Hz.Mevlana Konya Yemekleri Marka Konyada Duşakabin Reklam Üyelik