Devlet ve üniversite hastaneleri katkı payı ücreti ne kadar oldu?

Devlet ve üniversite hastaneleri katkı payı ücreti ne kadar oldu?

SGK Hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti 2017 üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ücretleri zamlandı.

01 Ocak 2017 - 01:05

SGK'den katkı payı ücretlerine büyük zam geldi... 

Emeklilerin maaşından kesilen, çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım paylarına SGK zam yaptı.

Hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti yüzde 20 arttırılarak 6 liraya, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira, yüzde 40 artış yapılarak 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise yüzde 60 artışla 5 liradan 8 liraya yükseltildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni yılda, vatandaşın muayene katkı paylarını yüzde 20 ila 60 oranında artırması, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan'ın tepkisini çekti. Saydan, yapılan zammın ülkenin ekonomik koşullarına aykırı olduğunu belirterek, "Artık muayene ücreti tahsildarlığı yapmaktan bıktık" dedi. 

Buna göre; 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren vatandaşlarımız eskiden 5 lira verdikleri devlet hastanelerindeki muayene ücreti için 6 lira, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira yerine 7 lira verecekler.

Üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise 5 liradan 8 liraya yükseldi. Özel hastanelerdeki muayene ücreti ise 12 liradan 15 liraya çıkarıldı. 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali kaya
    6 ay önce
    cok çok fazla zam gelmemiş, daha yüksek olacağını zannediyordum. google